Yamaha, Havadaki CO2’yi Azaltan Andes’e Yatırım Yapıyor

07 Perşembe 2023
0 Yorum
Yamaha, Havadaki CO2’yi Azaltan Andes’e Yatırım Yapıyor

Yamaha Motor, bugün itibariyle klima değişikliği ile mücadelede yeni bir adım atmış olduğunu duyurdu. Şirketin yeni girişimi, atmosferdeki karbon dioksiti azaltmayı amaçlayan ve bu yönde çalışmalar gerçekleştiren bir Amerikan şirketi olan Andes Ag, Inc.’e yapılan yatırımla somut bir hal alıyor. Yamaha Motor Sürdürülebilirlik Fonu’nun aracılığıyla, Yamaha Motor Ventures (YMV) tarafından gerçekleştirilen bu yatırım, Yamaha Motor’un iklim değişikliğiyle savaşma konusunda somut adımlar atmaya yönelik kararlılığını bir kez daha gösteriyor. Bu, Yamaha Motor Sürdürülebilirlik Fonu’nun geçen yılın Haziran ayında kuruluşundan bu yana ilk yatırımıdır ve bu da şirketin kurumsal girişim sermayesi yoluyla sürdürülebilirliğe olan katkısını vurgulamaktadır.

Andes Ag, atmosferden CO2’yi çekme ve toprakta uzun süreli bir depolama metodunu inceliyor. Şirketin bu öncü yaklaşımı, atmosferik karbon dioksiti doğal mineral bileşenlerine dönüştürebilen mikroorganizmaların kullanımına dayanıyor. Bu süreç, başta mısır, soya fasulyesi ve buğday olmak üzere, bir dizi temel tarım ürünü üzerinde gerçekleşiyor. Andes’in bu yenilikçi yaklaşımı, tohumları mikroorganizmaların yaşam alanı olarak kullanarak, bu mikroorganizmaların bitkilerle birlikte büyümesini ve gelişmesini sağlıyor. Böylece, mikroorganizmalar, bitkilerin büyümesi sırasında atmosferik karbon dioksidini yakalayarak toprağa kalıcı olarak depolayabilecek mineral bileşiklerine dönüştürebiliyor. Şirket, elde ettiği karbon azaltma kredilerini, yaptığı toprak örneklemesi çalışmaları ile doğruluyor.

Yamaha Motor, 2022 Şubat ayında açıklanan yeni Orta Vadeli Yönetim Planı çerçevesinde, büyüme stratejilerini ve yönetim temellerini güçlendirmeyi hedefleyerek sürdürülebilirliği şirketin merkezine yerleştirdi. Yamaha, bu yeni yönelimle birlikte karbon nötr bir şirket olma yolunda ilerlerken, aynı zamanda sürdürülebilirliği destekleyen yeni teknolojilerin ve iş modellerinin peşinde. Şirket, bu yatırımla birlikte, karbon kredileri ve dengeleri ile tarımsal sektörde uygulanabilecek ölçeklenebilir karbon azaltma teknikleri konusunda daha fazla bilgi ve deneyim kazanmayı hedefliyor.

Ülkemizde Tercih Edilen Yamaha Modelleri

haraketli araba