Yamaha Motor Üretimde Yeşil Alüminyuma Geçti

07 Eyl 2023
0 Yorum
Yamaha Motor Üretimde Yeşil Alüminyuma Geçti

Yamaha Motor, sürdürülebilir bir gelecek vizyonu çerçevesinde, karbon nötr bir endüstriyel alan yaratma hedefine yönelik önemli bir girişimi daha hayata geçirdiğini duyurdu. Çevresel sürdürülebilirliğe yönelik her geçen gün daha fazla adım atan şirket, şimdi de üretim sürecinde çevreye daha az zarar veren yeşil alüminyum kullanımına geçiş yapmış bulunuyor. Yamaha Motor, bu hamlesiyle sektörde yeşil alüminyum kullanımına öncülük eden ilk Japon firması olma ünvanını elde ederken, 2050 yılına kadar bu uygulamayı daha geniş bir üretim yelpazesine taşımayı hedefliyor.

Geleceğin mobilite çözümlerini şekillendiren Yamaha Motor, 2050 Çevre Planı’nın bir parçası olarak, ticari ve üretim süreçlerinin tüm yönleriyle karbon nötr bir yapıya bürünmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, CO2 salımını azaltmayı ve karbon dengesini sağlayacak yenilikçi teknolojiler ve projeler geliştirmeye yönelik çalışmalara odaklanıyor. Yeşil alüminyum, bu sürdürülebilir yaklaşımın bir parçası olarak, geleneksel alüminyum üretim sürecine kıyasla yüzde 60 daha az karbon dioksit emisyonuyla, yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla üretiliyor. Alüminyum bileşenler, motosikletlerin toplam ağırlığının yaklaşık yüzde 12’sinden yüzde 31’ine kadarını oluşturabiliyor, bu da yeşil alüminyumun kullanımının, ürün yaşam döngüsü boyunca karbon emisyonlarının önemli ölçüde azaltılmasına katkı sağlayabileceğini gösteriyor.

Bu yenilikçi hamle, ilk olarak yüksek hacimli modeller ve arazi motosikletlerinin belirli parçalarının üretiminde yeşil alüminyum kullanımını içeriyor. Kısa vadede, Yamaha Motor, tedarik zincirinin olanakları doğrultusunda yeşil alüminyum kullanımını genişletmeyi planlıyor. Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, bu stratejik adımın, şirketin 2050 yılına kadar karbon nötr bir iş modeline ulaşma ve yüzde 100 sürdürülebilir malzemelerle üretim yapma hedeflerinin bir parçası olduğunu vurguladı. Kaya, “Markamız, insanlara daha tatmin edici ve özgür bir yaşam sunma vizyonuyla hareket ediyor ve bu doğrultuda çevre odaklı projelere her gün yenisini ekliyor.

Geçen yıl oluşturulan Yamaha Motor Sürdürülebilirlik Fonu, bu vizyonun bir yansımasıdır ve çok sayıda şirketle işbirliği yaparak çevresel sorunları çözmeyi ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmayı amaçlıyor. Şimdi, yeşil alüminyuma geçiş ile sürdürülebilirlik çabalarımızı bir adım daha ileri taşıyoruz, bu, insanlığa ve çevreye pozitif katkılar sunmayı amaçlayan teknolojilerin geliştirilmesindeki tek hedefimizdir” şeklinde konuştu.

Ülkemizde Tercih Edilen Yamaha Modelleri

haraketli araba